kwie.7

Gra Tetris - kiedy powstała, historia

dodano: 7 kwietnia 2015 przez grajmyrazem1


Pośród gier komputerowych jest kilku weteranów: które znają jeszcze starsi gracze. Do nich należy na pewno gra Tetris. Została ona wymyślona w 1985 roku przez Aleksieja Pażytnowa, rosyjskiego programistę, który światu jest znany głównie z powodu tej gry. Pażytnow był członkiem Akademii Nauk w Moskwie. Po stworzeniu Tetrisa udało mu się wyemigrować do USA. Tam założył najpierw własną firmę, a potem zaczął pracować dla innych uznanych firm komputerowych: Microsoft i ostatnio WildSnake Software. Nadal więc zajmuje się tworzeniem logicznych gier komputerowych. Znawcy już dawno stwierdzili podobieństwo Tetrisa z grą Pentonima. 

Dzięki swej atrakcyjności i kompatybilności Tetrisa z wszystkimi systemami gra ta nie tylko szybko zdobyła na popularności, ale jest nadal bardzo lubiana. W historii powstania Tetrisa ciekawym faktem jest, że rok po jego utworzeniu szesnastoletniemu Wadimowi Geriasimowiczowi mimo swego młodego wieku udało się stworzyć wersje dla komputerów IBM PC i w ten sposób przyczynić się do niesamowicie szybkiej popularyzacji gry w Moskwie. Stąd był już tylko krok do przedostania się gry do zachodniej części Europy, a potem do Ameryki. 

Super gry tetris na : http://www.grylogiczneonline.pl/tetris/

Niezbyt chlubnym etapem w historii gry Tetris były spory prawne, toczące się pomiędzy rożnymi partiami o prawa autorskie i związane z nimi dochody ze sprzedaży gry. Sprawa robiła się w miarę upływu czasu coraz trudniejsza, bo gra szybko zdobywała nowych zwolenników. Miedzy innymi właściciel brytyjskiej firmy Andromeda usilnie starał się nabyć prawa od węgierskich informatyków i samego Pażytnowa. To wymusiło niejako powstanie specjalnej rosyjskiej organizacji, zwanej w skrócie Elorg, zajmującej się ochroną praw do tej gry. 

Prawdziwa wojna konkurencyjna prowadzona była między Nintendo i Tengo, zajmującymi się rozprowadzaniem Tetrisa dla automatów do gry w Japonii. Tengo (właściwie Atari) stworzył przy tym własną wersje gry. Ostatecznie dopiero Bullet-Proof Software w 2001 roku przyznano prawo do znaku handlowego Tetris. Przykrym faktem w tej całej historii jest, że podczas tej walki o zyski wielkich koncernów właściwy twórca gry, Pażytnow, nie otrzymał należnych mu korzyści finansowych.

gry dla dzieci


photo
gry tetris: gry tetris Zdjęcie pochodzi z notki Gra Tetris - kiedy powstała, historia


Dodaj do: